Mieszkamy w naszym ukochanym domu, w którym w zupełności wystarcza dla nas i naszej rodziny. Jednak gdy nasza familia się powiększy – a nie mamy za bardzo miejsca dla nowego życia – bardzo dobrze jest przystosować nie używane dotąd do tych celów – poddasze, także w Markach. Dzięki adaptacji poddasza Marki, uzyskamy tanim kosztem dodatkowe miejsce mieszkalne, warsztat bądź pracownię. Dzięki przystosowywaniu i adaptacji poddaszy Marki można także uzyskać dodatkowy pokój na przykład pod wynajem studentom czy ludziom pracującym.
Dobry plan to pół sukcesu. Na początek należy sporządzić projekt pod adaptacje poddasza Marki, tego, co chcemy uzyskać. Dobrze jest przecież wiedzieć, co i w którym miejscu będzie się znajdować, żeby później na przykład doprowadzić odpowiednie media. Rozplanowanie miejsca jest też ważne z innego powodu: rozłożenie obciążenia. Odpowiednie rozmieszczenie ciężaru na stropie, który nie był do tego oryginalnie przystosowany to bardzo ważna rzecz, gdyż pomoże to w uniknięciu niebezpiecznych sytuacji jak chociażby pękanie wynikające z nadmiernych naprężeń materiału w miejscach najbardziej narażonych.
Innym ważnym aspektem adaptacji poddaszy Marki jest nośność konstrukcji dachowej. Rusztowanie dachu, który nie był przygotowany do użytku – jako bezpośrednie pokrycie części mieszkalnej - już w czasie stawiania, może nie być przystosowane do znoszenia dodatkowych sił związanych z obciążeniem wynikającym z docieplenia czy wykończenia wnętrza. Trzeba to bezapelacyjnie zbadać. Nie chcemy przecież, żeby wszystko się zawaliło!
Kolejny element to właśnie – już wyżej wymienione – ocieplenie. Poddasza Marki – które mają być poddane adaptacji – najczęściej nie są docieplane. Należy więc takowe docieplenie wykonać, jeżeli chcemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.
Powyżej wymieniliśmy podstawowe kryteria, według których należy dostosowywać strychy do naszych potrzeb. Istnieją także inne, a są to: szczelność poszycia dachowego oraz sama wysokość strychu. Sprawdzenie szczelności i ewentualne usunięcie usterek z tym związanych pozwoli nam na uniknięcie w przyszłości przecieków, które – jeśli pokażą się już po wykonaniu prac – będą trudne do zlokalizowania i usunięcia. Co do wysokości strychu, to powinien on być na tyle wysoki, żeby można było poruszać się w nim bez przeszkód w pozycji wyprostowanej (od dwóch metrów w wzwyż). Jak widać, nie jest to praca prosta, i wymaga od wykonawcy dużo wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, mechaniki fizycznej, termodynamiki oraz własności fizyko-chemicznych cieczy. To dość dużo i nie każmy może się do tego zabrać. Więc jeśli chcą Państwo tą trudną procedurę zostawić komuś, kto doskonale zna uwarunkowania dotyczące adaptacji poddaszy – także w Markach -, zapraszamy do kontaktu z naszą Firmą. Doświadczenie – jakie posiadamy w tym kierunku – pozwoliło już nie raz na wykonanie nawet bardzo wymagających zleceń tego typu, co owocowało zawsze zadowoleniem klienta z wykonanej przez nas pracy.